Metodą ozonowania jesteśmy w stanie usunąć najtrudniejsze zapachy. Szczególnie polecamy, jeżeli konieczne jest usuwanie zapachów:
- po farbach i klejach
- paliwie
- po pożarze
- zapachu stęchlizny
- rozkładu substancji organicznych min. kadaweryny
- nikotyny
- zapachów odzwierzęcych
Dezodoryzacja jest to proces usuwania niepożadanych zapachów, zarówno artykułów codziennego użytku, ciała, powietrza wewnątrz pomieszczeń lub obiektów jak również strumieni gazów, pochodzących z instalacji przemysłowych, hodowli czy obiektów gospodarki komunalnej. Stosowany przez nas podczas dezynfekcji ozon bardzo silnie reaguje z otoczeniem i podczas jego utleniania oprócz odkażania następuje także usuwanie brzydkich zapachów z wnętrza pomieszczeń oraz pojazdów, włącznie z tymi, które wniknęły w tapicerką meblową i samochodową.
Poniżej przykładowe zapachy możliwe do usunięcia podczas ozonowania:
- zapach dymu tytoniowego, nikotyny, dymu papierosowego,
- zapachy pochodzenia ludzkiego, także po osobie zmarłej,
- zapachy odzwierzęce (zarówno zwierząt domowych jak i w hodowli przemysłowej),
- woń stęchlizny, starzyzny,
- zapachy po pożarach, nadpaleniach (ozonowanie pogorzelisk),
- po zalaniu, podtopieniu, powodzi, wybiciu kanalizacji, pęknięciu rury kanalizacyjnej,
- zapachy pochodzenia nieorganicznego: woń kleju, farby, rozpuszczalnika, chemikaliów, paliw itp.
Miarą skuteczności dezodoryzacji jest intensywność zapachu, a sam proces ma na celu całkowite wyeliminowanie odoru lub jego ograniczenie poniżej progu jego wyczuwania. Warto podkreślić, iż dezodoryzacja usuwa skutki, czyli brzydki zapach, np. stęchlizny czy papierosów, natomiast aby efekt był trwały należy również usunąć przyczynę - źródło danego zapachu.
Przykładowe sektory gospodarki, w których usuwanie brzydkich zapachów jest stosowane:
- Motoryzacja - usuwanie zapachu stęchlizny, papierosów, zapachu przewożonych zwierząt z wnętrza samochodu,
- Hotelarstwo - szybkie odświeżenie wnętrza pokoju dla nowego gościa,
- Gastronomia - usunięcie zapachów pochodzących z kuchni, smażalni, toalet, odświeżenie powietrza wewnątrz sal konsumpcyjnych.
- Usługa kierowana do właścicieli lokali gastronomicznych: barów, pubów, restauracji, smażalni, pizzerii, lodziarni, cukierni, kawiarni.
- Branża spożywcza - producenci i przetwórcy żywności, przetwórnie ryb oraz mięsa,
- Zakłady pogrzebowe - ozonowanie karawanów służących do przewozu zwłok, chłodni do przechowywania zwłok oraz kaplic,
- Hodowla zwierząt - usuwanie zapachu zwierząt hodowlanych oraz odchodów (obornika, gnojówki, gnojowicy), także zapobieganie chorobom zakaźnym bydła poprzez dezynfekcję pomieszczeń (kurnik, obora, chlewnia).
Ozon nie jest silną trucizną tylko bardzo gwałtownym utleniaczem. Ozon działa zatem niszcząco nie tylko na żywe mikroorganizmy, ale również na wirusy (w przeciwieństwie do innych środków chemicznych). Działanie bakteriobójcze wykazuje już w stężeniu ok. 13μg/dm3. Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Minimalnym, progowym stężeniem od którego zaczyna się dezynfekcja jest wartość 1g ozonu na 10m3 pomieszczenia (0,1 g/m3). Ozon w ciągu kilku minut zabija wszystkie bakterie, wirusy, grzyby itp. Odpowiednia ilość cząsteczek ozonu wchodzi w reakcję z mikroskopijnymi organizmami bakterii, wirusów i grzybów powodując ich całkowite rozpadnięcie. Ponadto ozon usuwa również opary substancji organicznych, takich jak rozpuszczalniki, benzyny, lakiery, farby, oleje naturalne oraz syntetyczne i wiele innych.
W przeciwieństwie do skomplikowanych środków chemicznych, ozon ulega biodegradacji do czystego tlenu a więc nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu. Nie skaża środowiska ani nie odkłada się w tkankach żywych organizmów. Ozonowanie skutecznie eliminuje zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego (w tym również zapach dymu tytoniowego). Ozon nie maskuje nieprzyjemnych zapachów lecz je usuwa wchodząc w reakcję z lotnymi cząsteczkami, które przenoszą zapachy.
Prawidłowo wykonane ozonowanie trwale niszczy (utlenia) również źródło nieprzyjemnych zapachów a więc raz usunięty zapach więcej już nie powróci. Jeżeli jednak nie została usunięta przyczyna powstawania źródła zapachu to może on po jakimś czasie powrócić. Na przykład, gdy wilgoć cały czas gromadzi się w pomieszczeniu, to po jakimś czasie znów pojawią się grzyby i pleśnie, które wywołują zapach stęchlizny (cały czas mają bowiem idealne środowisko do rozwoju).
|
Nasza firma świadczy następujące usługi:
|